ISTNIEJEMY OD 2003 ROKU

UKS  "Azymut 45"  jest klubem, który powstał w  styczniu 2003 roku  przy Szkole Podstawowej nr 45 w Gdyni.  

Jesteśmy Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej zrzeszającym sympatyków orientacji sportowej i lekkiej atletyki. Specjalizujemy się przede wszystkim w biegu na orientację (BnO), ale bierzemy także udział w zawodach w rowerowej jeździe na orientację (RJnO), w narciarskim biegu na orientację (NBnO), w zawodach orientacji precyzyjnej (trail-O), w marszach na orientację (MnO) oraz w zawodach biegowych różnego typu, takich jak biegi przełajowe, uliczne, górskie, maratony, czy też ultramaratony.

Propagujemy aktywne spędzanie czasu wolnego na łonie natury. Organizujemy wiele imprez rekreacyjnych, sportowych i rekreacyjno-sportowych adresowanych do różnych grup społecznych i dla ludzi w każdym wieku.
 

 

JESTEŚMY ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO

W kwietniu 2012 roku zostaliśmy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego jako Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) z numerem KRS 0000413120.

Wpłaty, jakie wpływają na nasze konto z tego tytułu, przeznaczamy na dofinasowanie szeroko pojętego szkolenia dzieci i młodzieży w naszym Klubie. Pomagamy młodym ludziom wszechstronnie się rozwijać.

Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają w ramach wpłat 1% i teraz 1,5 %. To dzięki Wam młodzi ludzie, nie tylko ciałem, ale i duchem, mogą realizować swoje pasje , aktywnie spędzać czas i uczyć się jak dbać o zdrowie.

Zapraszamy, podziel się z nami 1,5% swojego podatku!
 

 

ORGANIZUJEMY ZAJĘCIA SPORTOWO - REKREACYJNE PRZEZ CAŁY ROK

Przez cały rok członkowie naszego klubu biorą udział w zajęciach sportowo - rekreacyjnych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę trenerów i instruktorów orientacji sportowej.

Treningi odbywają się zarówno na obiektach sportowych  zaprzyjaźnionych szkół gdyńskich, jak i w otulinie leśnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zajęcia prowadzone są w różnych grupach zaawansowania dla dzieci, młodzieży i dorosłych (także tych 50+).

Jesteśmy organizatorami cyklicznych spotkań weekendowych "Z Mapą do Lasu" adresowanych do wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu, które organizujemy od roku 2012. W latach 2018-2021 naszą inicjatywę wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  poprzez dofinansowanie części spotkań.

Wspólnie z Polskim Związkiem Orientacji Sportowej i Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz SP nr 51 oraz SP nr 40 w Gdyni prowadzimy zajęcia w ramach  projektu "Przygoda ze Sportem".

Od 2016 roku jesteśmy beneficjentami Programu Ministerstwa Sportu (wcześniej MSiT, MKDNiS) "Klub".

We wcześniejszych latach współpracowaliśmy z wieloma instytucjami przy projektach aktywizujących dzieci, młodzież i dorosłych. Między innymi prowadziliśmy zajęcia dla różnych grup wiekowych w ramach programu "Wakacje+" dofinansowanego przez Ministerstwo Sportu pod nazwą "Akademia Sportu dla Wszystkich". W ramach projektu "Przyjazna Dzielnica" na terenie Dzielnicy Dąbrowa prowadziliśmy zajęcia dla dzieci "Ćwiczę Ciało i Umysł". Razem z Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej w Pucku  i Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz SP nr 26 w Gdyni realizowaliśmy projekt "Multisport" a później "Junior Sport" dla dzieci. Z Pomorską Federacją Sportu i Ministerstwem Sportu i Turystyki realizowaliśmy projekt  "Pomorze Zimą".
 

 

STARTUJEMY W ZAWODACH

Przez cały rok startujemy w różnych zawodach. Są to zarówno zawody miejskiewojewódzkie, jak i ogólnopolskie. Czasami wybieramy się gdzieś dalej i bierzemy udział w zawodach międzynarodowych, także poza granicami naszego kraju. Biegaliśmy między innymi na Litwie, w Czechach, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii.

To pozwala  naszym zawodnikom doskonalić  swoje umiejętności techniczne i taktyczne w orientacji sportowej.

Wyjazdy na zawody to także możliwość nawiązywania nowych znajomości i poznania wielu zakątków, nie tylko naszego kraju.

Udział w zawodach, to również sukcesy naszych zawodników, te mniejsze i te większe. Dla jednych sukces to ukończenie trasy, dla innych zwycięstwo czy medal w imprezie mistrzowskiej. Wszystkie są jednakowo ważne.

W historii naszego Klubu mieliśmy Mistrzynię Europy Juniorów oraz medalistę Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Nasi zawodnicy zdobywali wiele medali na Mistrzostwach Polski i Mistrzostwach Województwa w różnych kategoriach wiekowych - od najmłodszych do najstarszych.
 

 

ORGANIZUJEMY ZAWODY SPORTOWE

Naszą "sztandarową" imprezą są trzydniowe międzynarodowe zawody "Grand Prix Pomorza", które organizujemy od 2005 roku. Dotychczasowe edycje odbyły się w: Stawiskach (2005), Ostrzycach (2006), Ustce (2007), Warcinie (2008), Mechowie (2009), Paraszynku (2010), Bytowie (2011), Sierakowicach (2012), Gniewinie (2013), Gdyni (2014), Gdańsku Sobieszewie (2015), Bąkowie (2016), Bieszkowicach (2017) ponownie w Gdyni (2018), Sopocie (2019) oraz kolejny raz w Gdyni (2020, 2021, 2022).

Od sezonu 2013/2014 w okresie jesienno - zimowym organizujemy cykl wieczornych biegów "Nocny Azymut".
Zawody są rozgrywane raz w miesiącu od października do marca na terenie trójmiejskich osiedli i parków w czwartki o godzinie 19.

Od roku 2019 kontynuujemy organizację czwartkowych imprez w miesiącach wiosennych i letnich pod nazwą "Dzienny Azymut". Zawody organizujemy raz w miesiącu w kwietniu, maju, czerwcu i we wrześniu.

Ponadto w każdym roku kalendarzowym organizujemy imprezy regionalne, takie jak Mistrzostwa Województwa, Mistrzostwa Gdyni, Mistrzostwa Gdyni Szkół. Co jakiś czas jesteśmy organizatorem imprez ogólnopolskich i międzynarodowych zlecanych nam przez Polski Związek Orientacji Sportowej, m.in. Klubowe Mistrzostwa Polski 2013, Mistrzostwa Polski w długodystansowym bno (2014), Baltic Junior Cup (2014), Puchar Najmłodszych (2016), Mistrzostwa Polski w nocnym i średniodystansowym bno (2018), Mistrzostwa Polski w klasycznym i sztafetowym bno (2022).
 

 

ORGANIZUJEMY OBOZY LATEM i ZIMĄ

Co roku zimą oraz latem organizujemy obozy sportowe, na które zapraszamy zawodników z innych klubów, a także chętnych, którzy chcą poznać biegi na orientację i aktywnie spędzić czas w znakomitym towarzystwie.

Zimą od 25 lat jeździmy w Karkonosze do Borowic koło Karpacza do Ośrodka "Łokietek". To fantastyczne miejsce na zimowe obozy dla biegaczy na orientację. Mamy tam wszystko czego potrzebujemy i to bez względu na pogodę. Narty zjazdowe i biegowe do dyspozycji oraz wyciąg na terenie Ośrodka w razie śniegu, ciekawe mapy do bno w razie braku śniegu, sala gimnastyczna, siłownia, świetlica w razie niepogody. No i wiele możliwości na górskie wycieczki...

Latem wybieramy ośrodki bliżej Trójmiasta, na terenie województwa pomorskiego. Staramy się, żeby w pobliżu była woda i trochę atrakcji. Najważniejsze na obozach letnich są jednak ciekawe mapy do biegu na orientację, na których możemy szlifować nasze umiejętności techniczne.
 

 

ORGANIZUJEMY IMPREZY NA ZLECENIE

Organizujemy wiele imprez i eventów na zamówienie - wszelkiego rodzaju imprezy tematyczne, eventy integracyjne, firmowe, gry terenowe, lekcje pokazowe w szkołach, urodziny dla małych, średnich i dużych oraz oczywiście zawody sportowe różnego rodzaju - po więcej szczegółów zapraszamy do zakładki  > oferta.

Na swoim koncie mamy organizację zarówno bardzo dużych imprez na kilkaset osób (między innymi zabawa na orientację "Dynia w Gdyni"), jak i mniejszych na kilkadziesiąt osób (m.in "Choszczeńska Wiosna", różne gry terenowe), ale byliśmy także organizatorem urodzin dla trzech dorosłych osób. Pełna gama rozmaitości.

Żadne wyzwania nie są nam straszne i żadnych się nie boimy. Jesteśmy twórczym Zespołem z ciekawymi pomysłami! Jesteśmy także w stanie zrealizować Wasze pomysły, jeśli takie jest zapotrzebowanie.
 

 

ZARZĄD KLUBU

Prezes: Irena Piotrowska                                   
Dyrektor: Jerzy Porzycz
Sekretarz: Agata Porzycz
Członek: Angelika Chęcińska
Członek: Adam Pesta
 

 

KOMISJA REWIZYJNA

Przewodnicząca: Ewelina Durka
Sekretarz: Leszek Andrzejewski
Członek: Jagoda Białogrodzka
 

 

STATUT

Tutaj zapoznasz się ze Statutem Klubu